baner-podstrona

Innowacyjny i zróżnicowany przemysł napojowy dla każdego

Innowacyjny i zróżnicowany przemysł napojowy dla każdego

Przemysł napojów bezalkoholowych jest bardzo innowacyjny. Około 40% produktów sprzedawanych obecnie zostało wprowadzone w ciągu ostatnich pięciu lat.

Branża napojowa oferuje szeroki asortyment produktów w opakowaniach o różnej pojemności. W ofercie można znaleźć napoje o zróżnicowanej kaloryczności – od standardowej wartości energetycznej, przez obniżoną kaloryczność, aż do napojów bez cukru.

W Polsce, podobnie jak w większości krajów świata, w kategorii soków i nektarów najchętniej pije się soki i nektary pomarańczowe. Z raportu opublikowanego w 2010 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Soków Owocowych (European Fruit Juice Association AIJN) wynika, że co czwarty litr soku lub nektaru wypijanego w naszym kraju jest zrobiony z pomarańczy (25,4%). Nieco rzadziej wybieramy soki/nektary marchewkowe (22,7%), którez kolei nie są popularne w Unii Europejskiej. Na trzecim miejscu znalazły się soki/nektary jabłkowe (15,4%), na czwartym grejpfrutowe (5,3%), a na piątym pomidorowe (5,2%). Pozostałe smaki również znalazły swoich amatorów (26%). Wielu Polaków, zwłaszcza młodych, lubi nowości, dlatego producenci soków i nektarów cały czas poszerzają swoją ofertę o nowe smaki.

W krajach UE konsumpcja soków wynosi 12,6 litrów na rok na osobę (dla porównania soków i nektarów łącznie w Unii Europejskiej wypija się 19,6 litrów, Ameryce Północnej 27,7 litrów, w Afryce i na Bliskim Wschodzie 7,5 litrów, w Ameryce Południowej 6,1 litrów jak wynika z raportu AIJN 2014 Liquid Fruit, Market Report). Przeciętny Europejczyk wypija zatem ok. 1,05 litra soku na miesiąc, czyli znacznie mniej niż rekomendowana przez ekspertów ds. żywienia ilość 200 ml soku na dzień. Jeśli założylibyśmy stosowanie się do powyższej rekomendacji to miesięczne spożycie soków powinno być znacznie wyższe (ok. 5,25 litrów). Roczne spożycie soków w Polsce wynosi 11,4 l ltr , miesięcznie 0,95ltr , dziennie 32 ml. (Zgodnie z Raportem AIJN 2014).

Wody źródlane są najpopularniejszą kategorią wód butelkowanych. Stanowią one ok. 54% całego rynku wód.