baner-podstrona

Jak zachęcić dziecko do picia wody

Jak zachęcić dziecko do picia wody

Nie chcę wody, wolę… Co najczęściej pije, Twoje dziecko i czy rzeczywiście jest tak, że dzieci wody po prostu nie lubią?

Na pewno nie. To my dorośli narzucamy im swoje preferencje, niestety nie zawsze właściwie. Eksperci są zgodni, że to właśnie woda jest najkorzystniejszym sposobem na uzupełnienie potrzebnych płynów, bo jest najbardziej naturalna i neutralna. Co więc zrobić, aby dziecko lubiło wodę?

Woda jak najwcześniej

Gdy dziecko jest karmione wyłącznie piersią, to generalnie do 6 m. ż. nie wymaga dopajania niczym, nawet wodą. Jeżeli zdecydujesz, że przyszła chwila na coś do picia – coś innego niż mleko – to pierwszym wyborem powinna być właśnie naturalna woda. Nie obawiaj się, że maluch nie polubi jej smaku, bo nie jest słodka, tak jak mleko. To bezzasadne. I nie dodawaj do wody glukozy – to zbędne i może kształtować złe nawyki. Po prostu pozwól swojemu dziecku poznać naturalny smak wody. Na preferencje żywieniowe dziecka wpływa proces uczenia się i doświadczenia związane z jedzeniem czy piciem. Dlatego podawanie dziecku wody do picia często, małymi porcjami jest warunkiem jej akceptacji. Zanim zaakceptuje nowy smak, nawet tak neutralny jak smak wody, może być konieczne kilka prób, ale warto. Gdy dziecko pozna smak wody wystarczająco wcześnie, to chętnie będzie po nią sięgało także w starszym wieku, z korzyścią dla swojego zdrowia.

Szklanka wody zawsze pod ręką

Dzieci w wieku szkolnym i młodzież powinny mieć zawsze wodę w zasięgu ręki –w domu, szkole czy w przedszkolu. Warto wiedzieć, że pragnienie nie jest idealnym miernikiem nawodnienia, gdyż pojawia się ono z opóźnieniem i oznacza już lekkie odwodnienie. Dzieci powinny pić wodę regularnie przez cały dzień, małymi łykami, by nie dopuścić do pojawienia się pragnienia. Podaj dziecku wodę w pierwszej kolejności, gdy chce pić. Możesz też spróbować rozcieńczać nią soki lub dodawać do wody cząstki owoców. Do tego kolorowe kubeczki i słomki, czy stworzone specjalnie z myślą o maluchach butelki czy możliwość samodzielnego nalania sobie wody – to sprawdzone sposoby.

Pokaż dziecku świat wody

Może się wydawać, że dzieci nie lubią wody, bo nie jest słodka i nie ma koloru. To nieprawda. Woda to nie tylko zdrowie, to także mnóstwo zabawy. Odkryj możliwości i zastosowania wody przed swoim dzieckiem – pozwól mu doświadczyć świata wody. Razem sprawdźcie, co się dzieje z wodą, gdy zmienia się temperatura, co w niej tonie, a co wręcz przeciwnie – możliwości są niemal nieograniczone.