baner-podstrona

Napoje idealne na śniadanie i do szkolnego plecaka

Napoje idealne na śniadanie i do szkolnego plecaka

Początek roku szkolnego to czas pełen wyzwań.

Oprócz skompletowania wyprawki, warto zadbać również o odpowiednie napoje, które podamy naszym pociechom podczas codziennych śniadań, a także spakujemy do szkolnych plecaków. Niech będzie smacznie, zdrowo i różnorodnie – aby dzieci były wesołe i miały dużo energii. Poniżej prezentujemy propozycję produktów do picia, które sprawdzą się idealnie podczas porannych posiłków czy pobytu dziecka w szkole.

Woda

Do sięgania po wodę warto zachęcać dzieci każdego dnia. Powinna ona stanowić większość wypijanych codziennie płynów, gdyż woda nie tylko skutecznie nawadnia i gasi pragnienie, ale też nie dostarcza przy tym zbędnych kalorii. Warto zatroszczyć się o to, aby w plecaku dziecka zawsze znalazła się butelka wody, tak aby mogło ono sięgnąć po nią w każdym momencie podczas zajęć szkolnych. Jeżeli dziecko nie przepada za smakiem wody, można dorzucić do niej plasterek cytryny, limonki lub sezonowe owoce. Zwróćmy też uwagę na dodatkowe zapotrzebowanie na wodę podczas lekcji wychowania fizycznego. Półlitrowa butelka może być w takich sytuacjach niewystarczająca na kilkugodzinny pobyt w szkole. Aby dziecko nie musiało nosić dodatkowych butelek warto spakować mu kilka zapasowych lub nawet całą zgrzewkę do szkolnej szafki. To odciąży szkolny plecak i będzie jak znalazł, gdy okaże się, że spakowana rano do plecaka butelka to jednak za mało. 

Herbatki / napary owocowe

Herbatka malinowa, aroniowa, truskawkowa lub mieszanka owocowa to pomysł na smaczny i wartościowy napój dla dziecka. Znakomicie sprawdzi się jako dodatek do porannego posiłku, a także przelana do termosu – podczas pobytu dziecka w szkole. Gorące owocowe herbatki szczególnie docenione zostaną w okresie jesiennym i zimowym.

Mleko i napoje mleczne

Mleko oraz napoje mleczne stanowią znakomite źródło wapnia, białka, a także witaminy z grupy B. Podczas śniadania warto podać dziecku szklankę mleka, maślanki lub jogurtu, a do szkolnego plecaka wrzucić opakowanie gotowego napoju mlecznego o ulubionym smaku.

Soki owocowe, warzywne i warzywno-owocowe

Na dobry początek dnia można podać dziecku szklankę soku owocowego, aby już pierwszy posiłek zawierał jedną z pięciu rekomendowanych porcji warzyw i owoców dziennie. Soki zawierają wiele niezbędnych dla najmłodszych na tym etapie rozwoju witamin i minerałów. Jako uzupełnienie śniadania znakomicie sprawdzi się sok pomarańczowy, jabłkowy, winogronowy lub inny, który dziecko uwielbia. Można skorzystać z gotowych soków dostępnych w sklepach lub przygotować go samodzielnie w domu bazując na sezonowych owocach. Do tego zadania warto zaangażować najmłodszych – własnoręczne przygotowanie soku (oczywiście pod  czujnym okiem osoby dorosłej) będzie stanowiło dodatkową zachętę do jego wypicia.

Także soki warzywne i warzywno-owocowe mogą stanowić nieodłączny element codziennej diety dziecka. Zawierają one witaminy, które wspierają odporność dziecka. Jesień to znakomity okres w roku, aby samodzielnie przygotować sok z sezonowych warzyw, takich jak marchewka lub buraczki, do których można dodać również owoce. Z całą pewnością nawet największe niejadki docenią walory smakowe soku z ulubionych składników. Można kupić również gotowe soki dostępne w sklepach, które są tak samo cenne i smaczne jak te samodzielnie przygotowane.

Napoje bez dodatku cukru

Napoje sprawdzą się idealnie jako uzupełnienie porannego posiłku, jak również jako zaspokojenie pragnienia podczas pobytu dziecka w szkole. W sklepach dostępne są m.in. napoje, które są słodzone wyłącznie naturalnym sokiem z owoców. Warto zatem zaproponować dziecku do picia napoje w jego ulubionych smakach.

Koktajle owocowe

Koktajle owocowe to świetny pomysł na zdrowe śniadanie dla dziecka. Do jego wykonania potrzebne będą świeże lub mrożone owoce oraz jogurt naturalny, mleko, maślanka lub kefir (do wyboru). Napój przygotowuje się bardzo szybko, stąd jest znakomitą propozycją dla zabieganych rodziców, którzy każdą poranną minutę traktują na wagę złota.