baner-podstrona

Napoje izotoniczne – czym są i kiedy powinno się po nie sięgać?

Napoje izotoniczne – czym są i kiedy powinno się po nie sięgać?

Podczas intensywnego wysiłku fizycznego organizm traci duże ilości wody.

Oprócz niej z naszego organizmu wydalane są również wartościowe składniki mineralne: potas, magnez, wapń oraz sód. W jaki sposób skutecznie uzupełnić powstałe niedobory? Najlepiej sięgnąć po specjalne napoje izotoniczne, które są ogólnodostępne we wszystkich większych sklepach spożywczych. Warto jednak wiedzieć w jakich ilościach możemy je spożywać oraz czym związane są niedobory elektrolitów w organizmie.

Dla kogo przeznaczone są napoje izotoniczne?

Napoje izotoniczne możemy zobaczyć na sklepowych półkach w niemalże wszystkich marketach spożywczych. Nie oznacza to jednak, że możemy po nie sięgać w takim samym stopniu jak po ulubioną wodę czy napój owocowy. Przede wszystkim ta kategoria płynów dedykowana jest osobom aktywnym, które uprawiają regularnie sport.

Pomagają one utrzymać kondycję podczas długotrwałych ćwiczeń wytrzymałościowych, a także zwiększają wchłanianie wody podczas ćwiczeń fizycznych.

Zmniejszają one również skutecznie ryzyko odwodnienia. Niskie stężenie elektrolitów w organizmie odbija się negatywnie na naszym zdrowiu, zwłaszcza gdy dochodzi do zaburzenia funkcji ośrodkowego układu nerwowego.

Coraz chętniej po napoje izotoniczne sięgają również osoby umiarkowanie aktywne fizyczne, zwłaszcza podczas upałów, kiedy to organizm traci około 1 litr wody poprzez pocenie na godzinę. Dodając do tego wysiłek fizyczny okaże się, że zadbanie o odpowiedni balans nawodnienia organizmu latem to absolutna konieczność.

Jaki jest skład napojów izotonicznych?

W składzie napojów izotonicznych znajdziemy wodę i elektrolity, czyli sód, magnez, potas i wapń, a także witaminy i węglowodany. Potas, magnez i wapń pomagają w prawid­łowym funkcjonowaniu mięśni. Ponadto, magnez pomaga w utrzymaniu równowagi elektrolitowej oraz przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Natomiast wapń przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego.

Napoje izotoniczne zawierają podobne stężenie zawartych w nich jonów, składników mineralnych i cukrów, do stężenia płynów ustrojowych w organizmie człowieka, czyli między 200 a 330 mOsm/kg.

W jaki sposób należy pić napoje izotoniczne?

Regularne sięganie po napoje izotoniczne podczas uprawiania sportów to bardzo słuszna decyzja. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób należy je spożywać. Zaleca się, aby pić je małymi łykami, bowiem wtedy lepiej wchłaniają się do organizmu. Należy zadbać również o odpowiednią temperaturę – zbyt zimny napój izotoniczny może niepotrzebnie wychłodzić organizm. Po „izotonik” sięgajmy co około 30 minut podczas trwania całego wysiłku fizycznego. Najlepiej jest pić około 200 ml płynu jednorazowo. Po zakończeniu treningu wypijmy ok. pół litra napoju, aby uzupełnić utracone elektrolity. Pamiętajmy również, że brak odczuwania pragnienia wcale nie oznacza, że nasz organizm został odpowiednio nawodniony. Pilnujmy zatem tego, aby spożywać je w odpowiednich ilościach w odpowiednim czasie.