baner-podstrona

Woda w diecie dziecka

Woda w diecie dziecka

Dostarczanie odpowiedniej ilości wody do organizmu jest niezbędne dla jego prawidłowego funkcjonowania.

Stanowi ona niezbędny składnik diety, bez którego nie jesteśmy w stanie się obejść. Powinniśmy o tym pamiętać również w przypadku dzieci, które powinny sięgać po wodę przez cały dzień, a nie tylko wtedy, kiedy poczują pragnienie. Warto na co dzień zachęcać pociechy do picia wody, która wspomoże ich prawidłowy rozwój.

Wraz z wiekiem dziecka wzrasta jego dobowe zapotrzebowanie na wodę. Jej niedobór może prowadzić do odwodnienia, a w konsekwencji do wielu poważnych powikłań. Trzeba więc uważnie pilnować pociechy, aby wypijały tyle płynów, ile potrzebuje ich organizm.

Poniżej przedstawiamy dobowe zapotrzebowanie dzieci na wodę wśród dzieci z podziałem na określone przedziały wiekowe.

  • od 6-12 miesięcy – ok. 800 ml wody dziennie
  • od 1 do 2 lat – 1100 – 1200 ml wody dziennie
  • od 2 do 3 lat – 1300 ml wody dziennie
  • od 4-8 lat – 1600 ml wody dziennie
  • 9-13 lat
    • Dziewczęta – 1900 ml wody dziennie
    • Chłopcy 9– 2100 ml wody dziennie

Normy dla młodzieży w wieku powyżej 14 roku życia zostały ustalone na takim samym poziomie, jak dla osób dorosłych (kobiety powinny dostarczać organizmowi około 2 litrów, zaś mężczyźni około 2,5 litra płynów dziennie).

Szacuje się, że około 20% tego zapotrzebowania pokrywa pożywienie, pozostałą ilość należy wypić w postaci płynów, głównie wody.

Woda odpowiednia dla najmłodszych

Dzieci powinny otrzymywać do picia wodę odpowiednią dla ich wieku. W przypadku niemowląt najbardziej odpowiednia jest woda źródlana i naturalne wody mineralne niskozmineralizowane (< 500 mg rozpuszczonych składników/ 1 litr). Z kolei dzieci od drugiego roku życia mogą sięgać również po wodę średniozmineralizowaną  (500-1500 mg/ 1 litr). Pamiętajmy, aby wodę po otwarciu przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu i najlepiej zużyć w ciągu 24-godzin.

Poza dostarczaniem dzieciom odpowiedniej ilości wody, warto również zadbać o to, aby wypijały one również inne napoje, takie jak np. soki owocowe i warzywne, które są źródłem wielu cennych witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego.

Woda pierwsza po mleku

Woda powinna być głównym źródłem płynów w diecie dziecka. Warto przyzwyczaić dziecko do jej picia jak najwcześniej, zanim ukończy pierwszy rok życia. To właśnie wodę najlepiej wprowadzić do diety malucha jako pierwszy płyn po mleku, wtedy najłatwiej sprawić, że dziecko polubi ją i będzie traktować jako swój ulubiony napój.

Warto dawać dobry przykład dzieciom

Organizm ludzki traci wodę przez cały czas, wydalając ją wraz z poceniem się, oddychaniem oraz czynnościami fizjologicznymi. Zarówno osoby dorosłe, jak też dzieci powinny więc regularnie uzupełniać jej braki. Maluchy są doskonałymi obserwatorami. Z uwagą śledzą, co robią ich rodzice i chętnie naśladują te czynności. Aby zachęcić dziecko do picia wody, warto również po nią sięgać w jego obecności. Zadbajmy też o to, aby zabierać na plac zabaw, spacer lub niedzielny wyjazd za miasto butelkę z wodą lub innym produktem do picia, którą będziemy podawać maluchowi do picia. Dobre nawyki wchodzą w krew, a ich pozytywne skutki będą odczuwalne zarówno w krótkim czasie jak i w wieku dorosłym. Zdrowy nawyk picia wody zbudowany w dzieciństwie pozostanie w wieku dorosłym.

Odpowiednie nawodnienie ma znaczenie

Warto zwracać uwagę na to, ile wody pije dziecko. Jak dowodzą badania naukowe odwodnienie nie pozostaje bez wpływu na wyniki szkolne i sportowe dziecka. Niedobór wody  wpływa na funkcje fizyczne i poznawcze, w szczególności samopoczucie, koncentrację czy spostrzegawczość. Butelka wody powinna zawsze znaleźć się w szkolnym plecaku.