Kofeina
Kofeina jest substancją naturalnie występującą w liściach, nasionach i owocach ponad 60 roślin – m.in. kawy, herbaty, kakao, orzeszków kola czy guarany.
Kofeina działa stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy i u wielu osób może wpływać korzystnie na nastrój i efekty pracy umysłowej, stymulując funkcje poznawcze1. Jej spożycie przyczynia się do poprawy koncentracji i wzrostu czujności.
Kofeina jest również jednym z najgruntowniej przebadanych składników żywności i jest w użyciu już od setek lat. Jej stymulujące efekty były znane już starożytnym cywilizacjom, które spożywały ją z naturalnych źródeł. Obecnie kofeina jest obecna w wielu produktach żywnościowych – m.in. w kawie, herbacie i czekoladzie.
W przemyśle spożywczym kofeina może być dodawana do produktów ze względu na jej stymulujące działanie na organizm człowieka. Jeżeli jej zawartość przekracza 150mg/l w produkcie gotowym do spożycia, to w pobliżu nazwy napoju dodawana jest adnotacji „Wysoka zawartość kofeiny; nie zaleca się stosowania u dzieci, kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią”.
Kofeina może być również dodawana jako środek aromatyzujący (aromat). W takim wypadku, musi być ona wymieniona w wykazie składników bezpośrednio po określeniu „środek(-ki) aromatyzujący(-e)” lub „aromat(-y)”.