Woda mineralna
Woda podziemna wydobywana jednym lub kilkoma otworami naturalnymi lub wierconymi, która od wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi różni się przede wszystkim tzw. pierwotną czystością pod względem chemicznym i mikrobiologicznym, czyli nie zawiera substancji wynikających z działalności człowieka. Wody mineralne charakteryzuje stały skład i w zależności od zawartości składników mineralnych mogą być odpowiednie do codziennego spożywania lub posiadać szczególne właściwości zdrowotne (w przypadku wysokiej mineralizacji).
Wody mineralne są jedynym rodzajem wód mogących w swym nazewnictwie używać określenia „naturalne” oraz stosować oświadczenia takie jak „niska zawartość sodu” czy „zawiera magnez, wapń”.
Pod względem zawartości rozpuszczonych składników, naturalne wody mineralne dzieli się na 4 grupy:
- WODY BARDZO NISKOZMINERALIZOWANE ZAWIERAJĄCE W LITRZE PONIŻEJ 50 MG ROZPUSZCZONYCH SKŁADNIKÓW MINERALNYCH,
- WODY NISKOZMINERALIZOWANE ZAWIERAJĄCE W 1L 50–500 MG ROZPUSZCZONYCH SKŁADNIKÓW MINERALNYCH CHARAKTERYZUJĄ SIĘ NEUTRALNYM SMAKIEM, CZĘSTO NISKĄ ZAWARTOŚCIĄ SODU, ODPOWIEDNIE DO CODZIENNEGO SPOŻYCIA DLA WSZYSTKICH,
- WODY ŚREDNIOZMINERALIZOWANE ZAWIERAJĄCE W 1L OD 500 DO 1500 MG TYCH SKŁADNIKÓW. MAJĄ BARDZIEJ WYRAZISTY SMAK I SPECYFICZNE WŁAŚCIWOŚCI NP. MOGĄ BYĆ ŹRÓDŁEM SKŁADNIKÓW MINERALNYCH NP. WAPNIA, MAGNEZU, POTASU,
- WODY WYSOKOZMINERALIZOWANE O OGÓLNEJ MINERALIZACJI POWYŻEJ 1500 MG ROZPUSZCZONYCH SKŁADNIKÓW MINERALNYCH W 1L. NATURALNE WODY MINERALNE WYSOKOZMINERALIZOWANE (POWYŻEJ 1500 MG/L) ODPOWIADAJĄ NA KONKRETNE POTRZEBY ZDROWOTNE I NIE NADAJĄ SIĘ DO STAŁEGO SPOŻYCIA W WIĘKSZYCH ILOŚCIACH.
W oznakowaniu naturalnych wód mineralnych producenci zamieszczają dodatkowe informacje odnoszące się do specyficznych właściwości poszczególnych wód, które umożliwiają konsumentom odpowiednie stosowanie tych płynów w codziennej diecie. Informacje te dotyczą m.in. zawartości poszczególnych jonów (wodorowęglany, siarczany, chlorki, wapń, magnez, fluorki, żelazo, sód) oraz obejmują stwierdzenia dotyczące działania na organizm: np. może działać przeczyszczająco, może działać moczopędnie, odpowiednia dla diety ubogiej w sód czy odpowiednia dla przegotowania żywności dla niemowląt.