Kofeina i energetyki – fakty
Czym jest kofeina?
Kofeina naturalnie występuje w ziarnach kawy i kakao, liściach herbaty, orzeszkach kola czy guarany i wielu innych roślinach.
Kofeina działa stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy i u wielu osób może wpływać korzystnie na nastrój i efekty pracy umysłowej, stymulując funkcje poznawcze. Jej spożycie przyczynia się do poprawy koncentracji i wzrostu czujności.
Kofeina jest również jednym z najdokładniej przebadanych składników żywności i jest w użyciu już od setek lat. Obecnie kofeina jest obecna w wielu produktach żywnościowych – m.in. w kawie, herbacie i czekoladzie.
Czym są napoje energetyzujące?
Napoje energetyzujące są napojami zawierającymi unikalną kombinację charakterystycznych składników, takich jak kofeina, tauryna, witaminy i inne substancje o działaniu odżywczym lub fizjologicznym. Są one przeznaczone dla osób obciążonych wzmożonym wysiłkiem umysłowym i fizycznym.
„Energetyki” na rynku istnieją od ponad 20 lat i są używane przez konsumentów na całym świecie. Średnia zawartość kofeiny w 250 ml napoju energetyzującego wynosi tyle samo co w jednej filiżance espresso – 80 mg.
Ile kofeiny znajduje się w różnych produktach?
Źródło: www.efsa.europa.eu/sites/default/files/corporate_publications/files/efsaexplainscaffeine150527.pdf
Co jest głównym źródłem kofeiny w diecie?
W swojej opinii z 2015 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stwierdził, że udział napojów energetyzujących w całkowitym spożyciu kofeiny jest znikomy u dzieci i niski u młodzieży. Jak dotąd, największe spożycie kofeiny – dla osób w każdym wieku – pochodzi z innych źródeł, tj. kawa, herbata, czekolada. Napoje energetyzujące są niszową kategorią i reprezentują tylko ok. 1% rynku napojów bezalkoholowych w Europie.