baner-podstrona

Soki

Soki

Sok – produkt otrzymany z jednego lub większej ilości gatunków zdrowych, dojrzałych, świeżych, schłodzonych lub zamrożonych owoców i warzyw.

Posiada barwę, smak i zapach charakterystyczny dla soku z owoców i warzyw, z których jest otrzymany. Co istotne, soki pod względem wartości odżywczej są zbliżone do owoców i warzyw, z których zostały otrzymane. Dlatego w zaleceniach żywieniowych są traktowane jako jedna porcja owoców i/lub warzyw.

Do soku można dodać miazgę i komórki miąższu, które były uprzednio oddzielone. Ponadto, można je wzbogacać w witaminy i składniki mineralne, co ma na celu podniesienie ich wartości odżywczej oraz odtworzenie strat wynikających z procesu technologicznego. Zabronione jest natomiast dodawanie np. barwników, konserwantów, stabilizatorów oraz aromatów innych niż uzyskane w procesie zagęszczania. Ponadto, zgodnie z przepisami prawa obowiązuje zakaz dodatku cukrów do soków owocowych. Soki zawierają jedynie cukry naturalnie obecne w owocach użytych do produkcji. Stąd tabela wartości odżywczej zamieszczana na opakowaniach soków uwzględnia informację o zawartości naturalnych cukrów w tych produktach.

Soki owocowe odtworzone z zagęszczonego soku owocowego są wyrobami otrzymywanymi z zagęszczonego soku owocowego przez:

  1. odtworzenie udziału wody usuniętej w procesie zagęszczania soku oraz
  2. ewentualne wprowadzenie aromatu, a także – jeżeli jest to wskazane – miazgi i komórek miąższu usuniętych z soku, lecz odzyskanych w procesie wytwarzania danego soku lub soku z owoców tego samego gatunku.

Soki można podzielić według różnych kryteriów, biorąc pod uwagę:

  • rodzaj surowca (owocowe, warzywne, owocowo-warzywne),
  • rodzaj półproduktu (bezpośrednio wyciśnięte, odtworzone z soku zagęszczonego),
  • obróbkę termiczną (niepasteryzowane – tzw. jednodniowe, pasteryzowane),
  • wygląd i konsystencję (klarowne, naturalnie mętne, przecierowe).

Charakterystyczne składniki: sok jabłkowy 100% z zagęszczonego soku.