baner-podstrona

Napoje dla kobiet karmiących piersią

Napoje dla kobiet karmiących piersią

Okres karmienia piersią to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, który umożliwia nawiązanie bliskiej relacji z dzieckiem, pozwala na zaoszczędzenie czasu, a także pomaga młodej mamie w szybszym powrocie do figury sprzed ciąży.

Jednak aby móc w pełni cieszyć się pierwszymi tygodniami z maluchem, warto poznać zasady dotyczące spożycia płynów przez kobiety karmiące. Mama karmiąca piersią wytwarza średnio ok. 750 ml pokarmu dziennie. Odpowiednie nawodnienie to warunek nie tylko utrzymania laktacji, ale dodatkowo zdrowie i dobre samopoczucie.

Woda

Zgodnie z normami opracowanymi przez Instytut Żywności i Żywienia kobieta karmiąca piersią potrzebuje codzienne 2,7 litrów wody. Około 20% tego zapotrzebowania pokrywają pokarmy (zupy, warzywa i owoce), natomiast pozostałą ilość należy dostarczyć w postaci płynów, przy czym czysta woda powinna być głównym źródłem nawodnienia. Posiada ona wiele korzystnych właściwości, do których zaliczamy działanie oczyszczające, wspomagające przemianę materii oraz ze względu na brak kalorii wspierające uzyskanie ujemnego bilansu energetycznego a tym samym szybszy powrót do masy ciała i formy sprzed ciąży. Kobietom karmiącym zaleca się wody nisko- bądź średniozmineralizowane źródlane i mineralne. Najlepiej wybierać wodę o niskiej zawartości sodu. Ze względu na możliwy dyskomfort ze strony przewodu pokarmowego oraz błędne uczucie zaspokojenia pragnienia odradza się produkty gazowane. Aby urozmaicić smak wody można dodać do niej świeże owoce sezonowe (które nie uczulają dziecka), listki świeżej mięty, która ma działanie orzeźwiające. W celu schłodzenia napoju można również dodać do kostki lodu.

Soki owocowe i warzywne

Kobieta karmiąca piersią może sięgnąć codziennie po porcję soku owocowego czy warzywnego. Dużą zawartość witaminy C posiadają soki: porzeczkowy, pomarańczowy oraz grejpfrutowy. Soki warzywne, w tym sok marchewkowy (zawierający prowitaminę A odpowiedzialną za prawidłowy rozwój i funkcjonowanie skóry, wzroku i błon śluzowych) i pomidorowy (który charakteryzuje się wysoką zawartością błonnika oraz dostarcza organizmowi potas regulujący gospodarkę wodną organizmu) uzupełnią niedobory witamin i minerałów. Można kupić gotowe produkty dostępne w sklepach lub wycisnąć soki samodzielnie w domu.

Mleko i napoje mleczne

Mleko oraz napoje mleczne stanowią znakomite źródło łatwo przyswajalnego wapnia, białka, a także witamin z grupy B. W związku z tym są one rekomendowane w codziennej diecie kobiety karmiącej. Każdego dnia warto wypijać szklankę mleka, maślanki lub kefiru, które skutecznie uzupełnią poziom wspomnianych witamin i składników mineralnych w organizmie świeżo upieczonej mamy.