baner-podstrona

Odpowiednia ilość płynów w ciąży

Odpowiednia ilość płynów w ciąży

Ciąża to szczególny czas dla organizmu.

W ciągu 40 tygodni organizm kobiecy pracuje na zwiększonych obrotach, dlatego też znacząco wzrasta w nim zapotrzebowanie na dostateczną ilość płynów. Odpowiednia ilość napojów wypijanych każdego dnia nie tylko pozwala uniknąć odwodnienia organizmu, ale również pozytywnie działa na pozbycie się wahań nastrojów oraz uniknięcie przedwczesnego porodu.

Woda dla dwojga

Zgodnie z zaleceniami Instytutu Matki i Dziecka kobieta ciężarna powinna wypijać od 2 do 2,5 litra płynów na dobę. W czołówce rekomendowanych napojów znalazła się woda, której przyszła matka potrzebuje znacznie więcej, w związku z tym, że dostarcza ją również swojemu nienarodzonemu dziecku. Jeżeli picie wody w zwiększonych ilościach okazuje się wyzwaniem, warto dodać do niej plasterek cytryny lub limonki.

Bogactwo witamin w sokach owocowych

Kobieta ciężarna powinna pamiętać również o wypijaniu odpowiedniej ilość soków owocowych, które są bogate w witaminy. Wg zaleceń IMiD  w codziennej diecie powinno znaleźć się ok. 300-400g owoców. Porcję owoców stanowi również szklanka soku ok. 200 ml. Warto podkreślić, że świeżo wyciskane soki, dostępne zarówno w restauracjach i barach, jak również w marketach, nie zawsze są pasteryzowane. Proces ten zapewnia skuteczną ochronę przed szkodliwymi bakteriami, takimi jak Salmonella i E. cola. Ciężarne powinny zatem dla bezpieczeństwa kupować soki pasteryzowane, dostępne w butelkach i kartonach.

Porcja zdrowia w sokach warzywnych

Nie każda kobieta spodziewająca się dziecka lubi smak soków owocowych. Alternatywą są pasteryzowane soki warzywne, które również zawierają wiele witamin, substancji odżywczych i błonnika.

Mleko i napoje mleczne

Mleko jest znakomitym źródłem wapnia, witaminy B12 oraz białka. Powinno się ono więc znaleźć w codziennym menu każdej kobiety spodziewającej się dziecka. Oprócz mleka, warto również sięgnąć po maślankę lub kefir, które również będą stanowiły wartościowy napój dla przyszłej matki i jej nienarodzonego dziecka.