baner-podstrona

Rola płynów w diecie dorosłego mężczyzny

Rola płynów w diecie dorosłego mężczyzny

Woda to jeden z najważniejszych składników organizmu.

Stanowi ona ok. 60% organizmu osoby dorosłej. Utrata wody już na poziomie 1-2 procent to odwodnienie, które ma konsekwencje zdrowotne. Bez pożywienia jesteśmy w stanie przeżyć miesiąc, bez wody zaledwie kilka dni. Zapotrzebowanie na ilość i rodzaje płynów różni się w zależności od płci, wieku i aktywności fizycznej. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące prawidłowego nawodnienia organizmu dorosłego mężczyzny.

Znaczenie płynów w organizmie człowieka

Odpowiednia ilość wody w organizmie człowieka jest niezbędna dla jego prawidłowego funkcjonowania – reguluje ona temperaturę ciała, odgrywa ważną rolę w transporcie cennych składników odżywczych, a także ułatwia trawienie i wchłanianie pożywienia oraz pełni funkcję ochronną dla mózgu, rdzenia kręgowego i gałki ocznej. Każdy dorosły mężczyzna, w celu zachowania na długie lata zdrowia i sprawności fizycznej oraz intelektualnej powinien dbać o zrównoważony bilans wody w organizmie. Mówiąc najprościej – powinien on wypijać tyle płynów w ciągu dnia, ile traci jego organizm, gdyż niedobór płynów, nawet ten z pozoru niewielki może w odczuwalny sposób wpłynąć na zdrowie i samopoczucie.

Ile płynów potrzebuje w ciągu dnia dorosły mężczyzna?

Według zaleceń Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności, zaadaptowanych w Polsce przez Instytut Żywności i Żywienia, dorośli mężczyźni powinni wypijać w ciągu dnia ok. 2,5 litra płynów. Zgodnie z zaleceniami ekspertów zapotrzebowanie to w głównej mierze należy pokrywać wodą, ale należy pamiętać, że wody dostarczają również inne napoje, soki, a także zupy i inne pokarmy stanowiące źródło wody, np. warzywa i owoce. Szacuje się, że pokarmy stałe pokrywają około 20% dziennego zapotrzebowania na płyny.

Jeden ze sposobów dokładniejszego obliczenia zapotrzebowania na płyny, jakie należy wypijać w ciągu dnia, pozostaje w ścisłej korelacji z tym, ile ważymy. Na każdy kilogram masy ciała powinniśmy wypić 30 mililitrów płynu, co w przypadku mężczyzny ważącego 80 kg daje ok. 2,4 litra płynów dziennie. Zalecaną do spożycia ilość płynów można wyliczyć także za pomocą Kalkulatora Nawodnienia dostępnego na stronie głównej: http://wodainapoje.pl/

Warto pamiętać, ze w określaniu zapotrzebowania na wodę niezmiernie istotny jest poziom aktywności fizycznej. Mężczyźni prowadzący aktywny tryb życia, trenujący, pracownicy fizyczni, czy osoby pracujące w wysokich temperaturach, itd. potrzebują więcej płynów, niż pracownicy biurowi. Także temperatura otoczenia ma wpływ na zapotrzebowanie na wodę – im jest cieplej, tym większą ilość płynów należy wypić. Pracownicy biurowi przebywający przez większość dnia w pomieszczeniach o suchym, klimatyzowanym powietrzu również nie powinni zapominać o regularnym uzupełnianiu płynów, ponieważ dochodzi wówczas do utraty wody z organizmu bez objawów pocenia.

Najprostszym sposobem oceny czy pijemy wystarczającą ilość płynów jest obserwacja koloru moczu. Gdy organizm jest prawidłowo nawodniony mocz ma kolor słomkowożółty, a liczba mikcji wynosi 5-6 dziennie. Jeśli kolor moczu staje się ciemniejszy, to znak, że należy sięgnąć po coś do picia, pamiętając przy tym, że organizm nawadnia się najbardziej efektywnie, gdy pijemy regularnie przez cały dzień małymi porcjami.