baner-podstrona

Idea 5 porcji warzyw, owoców lub soku

Idea 5 porcji warzyw, owoców lub soku

Do tego, że warzywa i owoce są zdrowe nie trzeba nikogo przekonywać.

Główne instytucje z obszaru żywienia i zdrowia, jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) czy Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ) od lat podkreślają, że zdrowa dieta to taka, która jest zrównoważona, urozmaicona i w której codziennie pojawia się 5 porcji warzyw i owoców. W nowej Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej IŻŻ warzywa i owoce znajdują się na najważniejszym, pierwszym miejscu wśród grup produktów spożywczych zalecanych do spożycia. Rekomenduje się, aby stanowiły one co najmniej połowę tego co jemy, a w wyrażeniu wagowym powinny wynosić min. 400 g. Tymczasem, pomimo powtarzanych zaleceń, Polacy mają duże trudności z wdrożeniem ich w życie. Dane Instytutu Ekonomiki, Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z ostatnich pięciu lat pokazują, że spożycie warzyw i owoców utrzymuje się w Polsce na bardzo niskim poziomie. W 2014 roku Polacy średnio jedli niewiele ponad 160 g warzyw i 120 g owoców dziennie. W sumie daje to ok 280 g warzyw i owoców dziennie, czyli o 120 g poniżej zalecanej przez ekspertów ilości.

Łatwym rozwiązaniem, które może poprawić obecną sytuację, jest włączenie do swojej dziennej diety, zgodnie z rekomendacjami Instytutu Żywności i Żywienia, porcji soku równoznacznego z jedną porcją warzyw/owoców.

Porcję soku stanowić może szklanka lub jej odpowiednik, np. mały kartonik lub butelka o pojemności 200 ml.

Soki powstają ze świeżych, chłodzonych lub mrożonych warzyw lub owoców, a pod względem wartości odżywczej są zbliżone do surowców, z których zostały otrzymane. Zawierać one mogą tylko i wyłącznie składniki naturalne. Do soków nie można dodawać żadnych konserwantów, barwników czy aromatów. Ponadto, do soków owocowych zgodnie z przepisami prawa nie można dodawać cukru.

Soki owocowe odtworzone z soków zagęszczonych, z których produkowana jest większość dostępnych na rynku soków, są zbliżone pod względem wartości odżywczych do tych świeżo wyciskanych. Sok z soku zagęszczonego to sok odtworzony z soku zagęszczonego, poprzez dodanie takiej samej ilości wody, jaka została odparowana podczas jego zagęszczania oraz ewentualne  przywrócenie takiej samej ilości aromatu, jaki wcześniej został odebrany w procesie zagęszczania.

W Polsce średnio wypijamy 82,5 szklanki (po 200 ml) soków i nektarów w ciągu roku, czyli jedną co 4 – 5 dni.